Jdi na obsah Jdi na menu
 


Každé dítě může jít na brigádu!

Odmítá jít vaše dítě na prázdninovou brigádu s výmluvou, že stejně nic nesežene, nikam ho nevezmou a vlastně není ani žádný výběr? Poradíme vám, jak ho nenápadně motivovat k vlastní finanční zodpovědnosti a jak mu pomoci s výběrem brigády tak, aby ho bavila a byla pro něj příjemnou životní zkušeností.

 

Předně je třeba říci, že český zákoník práce pojem brigáda nezná. Obecně se jí však myslí krátkodobý přivýdělek, příležitostná práce, ale i dlouhodobý pracovní vztah na dobu určitou se zkráceným úvazkem. Všechny tyto typy práce mají své přesně dané zákonitosti, smluvní podmínky, na které je třeba se při sjednávání brigády ptát a ve smlouvě je také specifikovat.

Nepodceňujte pojištění!
Brigádu je nejlepší hledat na internetu, kde je nabídka nejširší, nebo přímo v personálních agenturách. Je nutné prověřit, u koho bude zaměstnán, co všechno by měla jeho práce obsahovat, zda a jakou bude mít dítě smlouvu a v neposlední řadě také to, zda bude při práci řádně pojištěno, a to i pro případ vzniklé škody. Jakmile se brigáda sjednává přes agenturu, ta většinou tyto věci ošetří sama.

K brigádě je třeba motivace

Volba brigády namísto lenošení je vždy především věcí motivace. A ne každé dítě ji má vrozenou. „Zřejmě nejčastěji používaná a efektivní bývá pobídka k brigádě s vidinou nějakého konkrétního výsledku - Chceš jet do Anglie? Koupit si značkové oblečení? Pracuj, a my, rodiče, ti připlatíme. Poměrně účinná může být i motivace společensko-stádní – kamarádi nebo dívka či hoch jejich snů tam budou také. Třešničku na dortu pak bude představovat motivace poznávací – seznámení se s prostředím a činností, kterým by se váš syn či dcera chtěli do budoucna věnovat,“ radí psycholog Petr Šmolka.

Zásluhou brigád si vaše děti mohou osvojit představu o hodnotě peněz, poslouží jim i jako ochutnávka pracovních návyků. Třeba pak o to více ocení své rodiče, kteří „brigádničí“ pět dní v týdnu již několik desetiletí.

Přes léto mohou studenti pracovat na sezonních pracovních místech; Petr MakovičkaFoto: Petr MakovičkaPřes léto mohou studenti pracovat na sezonních pracovních místech

Takže kde všude může vaše dítě brigádničit? Možností je mnoho, pokusíme se vyjmenovat ty nejdostupnější, a tudíž nejběžnější:

HYPERMARKETY: Jde o práce ve skladu, vyskladňování zboží, rovnání do regálů, ale i nárazovou pomoc při sečítání zboží během inventur. Plnoletí brigádníci pracují běžně i jako pokladní. Úkony bez přímého kontaktu s penězi mohou provádět i nezletilí brigádníci. Jde často o fyzicky náročnou práci.

Od kdy může pracovat?
Na brigádu může jít dítě již od 15 let, ale jeho práce je do 18. roku věku omezena na 40 hodin týdně. Minimální odměna za hodinu odvedené práce musí činit alespoň 38,50 Kč, u staršího nad 18 let je tato minimální mzda 48,10 Kč hrubého za odpracovanou hodinu.

FAST FOODY: Pracovníci přípravy jídel jsou v nich téměř vždy brigádníky. Výhodou je, že podobné provozovny jsou často otevřeny do pozdní noci, takže jsou zaměstnavatelé vstřícní i individuálnímu nastavení pracovní doby vašich ratolestí. Práce je náročná nejen fyzicky, ale zejména psychicky: brigádník pracuje ve velkém týmu lidí pod neustálou kontrolou manažerů i zákazníků.

HOSTESKY, SPOLEČNICE: Pozor! Je velký rozdíl mezi hosteskou na výstavě psů a tou na různých večeřích či uzavřených jednáních. A zejména mezi tím, kdo si vlastně co pod tímto pojmem představuje. I agentury často „mlží". Když už tedy chce vaše dcera takovouhle brigádu, zjistěte si velmi podrobně předem všechny informace – a ověřte je! Špatných zkušeností je v tomto směru mnoho a nikdo by asi nechtěl, aby jeho dcera skončila jako prostitutka v zahraničním baru!

V září je šance větší
Hrubý výdělek u jednotlivých brigád se liší nejen podle regionu (v Praze jsou mzdy i u brigád nejvyšší), ale také podle sezony a zájmu potenciálních brigádníků. „Nabídka brigád pro studenty je v současné době široká, nicméně rapidně ubývá zajímavých pracovních příležitostí, které jsou dobře placeny a mají atraktivní pracovní náplň. Obecně platí, že je vhodné hledat brigádu s dostatečným časovým předstihem – nejlépe již začátkem léta, kdy je nejširší výběr,“ říká Marek Strieborný z Axiel Personnel Agency. Pokud je váš potomek ale již vysokoškolák, poraďte mu, ať počká na září, kdy se spousta míst uvolní díky středoškolákům, kteří budou muset nastoupit zpět do školy. Nabídka brigád se pak zvětší a může se dočkat i větší odměny.

SOUSEDSKÁ VÝPOMOC: Té se dá často brigádně využít, vypomoci třeba s nařezáním dřeva nebo s umytím oken za předem dohodnutou cenu. Ale pozor, aby vaše dítko nedopadlo jako náš čtenář Mirek! „Během střední školy jsem si o prázdninách přivydělával u místního řezníka. Na peníze jsem se předem neptal, protože to byl náš soused, kterého jsem znal mnoho let, a říkal jsem si, že se přece nakonec určitě nějak dohodneme. Bohužel jsme se nikdy nedohodli. Vedoucí mi platil v naturáliích. Denně jsem nosil domů takové množství masa, že bychom to všichni nesnědli ani za měsíc. Naštěstí se alespoň babička zachovala opravdu charakterně a za kilo masa mi vždy zaplatila přesně tolik, za kolik ho prodával řezník v obchodě.“ V konečném důsledku tak šlo spíše o brigádu u babičky a otázka je, kdo na ní vydělal… Pravděpodobně pan řezník.

Jindy může být vašemu dítěti trapné od souseda vůbec nějakou částku žádat – vždyť to byla jen pomoc ze známosti. „U nás doma byl s brigádami dlouho problém. Tu chtěla moje kamarádka vystěhovat byt kvůli malování, tu někdo pohlídat dítě,“ vypráví Jana. „Kluci jeli a přijeli pak domů s tím, že si přece nemůžou vzít za takovou banalitu peníze. Trvalo to dlouho, než pochopili, že práce (i banální) se dělá za peníze. Dnes už to vědí a s brigádami nemají problém.“

POMOC DOMA: Zde je to podobné jako u sousedské výpomoci. I drobné domácí práce mohou mít svou cenu – vynesený koš, utřený prach, později třeba hlídání malého sourozence... Brigádníkem se tak může stát vlastně kdokoli, a co si budete namlouvat, lepší je potomkovi zaplatit s tím, že něco udělal, než abyste mu dávali „zadarmo" kapesné:-). A upřímně – děti, které si takhle přivydělávají třeba od první třídy základní školy, mají v pozdějším věku s nástupem na „opravdové" brigády rozhodně menší problém než ty, které měly vždycky všechno zadarmo.

Kde si kolik vydělá?

Administrativní pozice

 • Recepční, asistentka, a podobně; 70–160 Kč/hod.
 • Předpokládá se plnoletost.

Manuální práce

 • Práce v hypermarketech, sběr ovoce, zahradnické práce, práce ve fastfoodech a podobně) 65–90 Kč/hod.
 • Bez věkové hranice, plnoletost pouze u obsluhy strojů, v potravinářství nutný potravinářský průkaz (platí se za něj 200 Kč u většiny obvodních lékařů).

Servírka, číšník

 • 60–90 Kč/hod.
 • Předpokládá se plnoletost (ovšem třeba mytí nádobí je šancí i pro mladší brigádníky).

Hosteska

 • 90–140 Kč/hod.
 • Předpokládá se plnoletost.

Hlídání dětí

 • 80–100 Kč/hod.
 • Nutná plnoletost, často vyžadováno patřičné vzdělání (pedagogická škola, zdravotní škola, obor domácí práce, pečovatelka a podobně).

Speciální práce

 • Překlady, internet a podobně; 100–200 Kč/hod.
 • Plnoletost, patřičné vzdělání, často VŠ, při zakládání dat do počítače se často využívá i neplnoletých brigádníků.

Pokojská, uklizečka

 • 80–100 Kč/hod.
 • Pokud jde o kontakt s majetkem hostů, předpokládá se plnoletost, jinak není nutná.

A jakou máte vy sami zkušenost s brigádami? Chodí na ně vaše děti ochotně a samy od sebe?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 14140
Měsíc: 125
Den: 1